Herní pojmy: Porovnání verzí

Z Svět Dračáku
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
(PŘEDMĚTY)
(DOSAH)
Řádek 8: Řádek 8:
 
* DOTYK – postavy se mohou dotknout rukou nebo jsou na dosah zbraně pro boj zblízka
 
* DOTYK – postavy se mohou dotknout rukou nebo jsou na dosah zbraně pro boj zblízka
 
* HOD – co by kamenem dohodil/nožem vrhnul
 
* HOD – co by kamenem dohodil/nožem vrhnul
* VÝSTŘEL – co by lukem/kuší dostřelil
+
* DOSTŘEL – co by lukem/kuší dostřelil
 
* DOHLED – kam až by dohlédl
 
* DOHLED – kam až by dohlédl
  

Verze z 22. 8. 2019, 12:40

V této kapitole najdeš seznam důležitých herních pojmů a vysvětlení, jak s nimi zacházet.

Míry a váhy

Neboj se, nečekají tě žádné cizokrajné jednotky ani složité tabulky přepočtů. Svět Dračáku používá stupnice jednoduchých abstraktních pojmů, které tě při hraní samy navedou svým významem.

DOSAH

Dosahy zbraní a kouzel a vzdálenosti měříme na stupnici:

 • DOTYK – postavy se mohou dotknout rukou nebo jsou na dosah zbraně pro boj zblízka
 • HOD – co by kamenem dohodil/nožem vrhnul
 • DOSTŘEL – co by lukem/kuší dostřelil
 • DOHLED – kam až by dohlédl

Dosah není vymezen jen vzdáleností, ale i překážkami. Pevné překážky (např. zdi, dveře, okna) dosah přeruší. Ostatní překážky (např. mříž, řídké křoví nebo mlha) mohou a nemusí dosah přerušit či zmenšit, záleží na situaci v příběhu.

TRVÁNÍ

Při určování, jak dlouho trvá vykonání některých činností, jak dlouho působí kouzla a dalších časových údajích měříme trvání na stupnici:

 • OKAMŽIK – použitelné v boji či vyjednávání, srovnatelné s „udělám pár kroků a udeřím“
 • CHVÍLE – obtížně použitelné v boji či mezi jednotlivými větami při vyjednávání (běžné potyčky a dohady trvají právě CHVÍLI), zabere desítky vteřin až několik minut.
 • DLOUHO – nepoužitelné v boji nebo vyjednávání, zpravidla trvající několik hodin, ne však déle než TÁBOŘENÍ.

MAGIE

Ve hře je přítomná magie a používáme zvláštní magickou jednotku, která nám říká, kolik magické energie kouzelník, hraničář či alchymista vložil do svého kouzla. Touto jednotkou je 1 MAG. Více o tom, jak je získat a používat se dozvíš v kapitole Magie.

CENNOSTI

Nemusíš počítat každý měďák, když si půjdeš do hostince koupit pivo. Ale pokud ve hře nalezneš nějaký poklad či obchoduješ, hodnotu zboží, šperků či vybavení vyjadřujeme pomocí jednotky nazvané CENNOST. Za 1-CENNOST si zpravidla koupíš jednu BĚŽNOU zbraň nebo kus obyčejného vybavení.

ZDRAVÍ

Množství zranění, které postava ve hře snese, vyjadřujeme pomocí zranění – jeden ZÁSAH, který postava obdrží, pokud je zraněna, postavě vždy způsobí právě jedno zranění, bez ohledu na jeho číselnou velikost. Podle síly zásahu však toto zranění může být různě závažné. V pravidlech se setkáte s následujícími zkratkami:

 • LZ (lehká zranění)
 • TZ (těžká zranění)
 • KO (vyřazení)

Kromě toho se také můžeš setkat s těmito zkratkami, které nejsou přímo zranění, ale se zdravím postavy souvisí.

 • OK (postava je zdravá, nezraněná, zcela v pořádku)
 • SMRT (postava je na prahu smrti)

Více o tom, jak se zranění zaznamenávají a počítají, se dozvíš v kapitole Zásahy a zranění.

PŘEDMĚTY

Až budeš číst pravidla o vybavení, budeš potřebovat rozlišit, jak jsou některé předměty velké, abys mohl posoudit, zda je uneseš či jak moc ti překáží.

 • VELKÉ předměty jsou takové, které se ti nevejdou do žádného batohu a pokud je taháš z místa na místo, musíš většinou použít obě ruce, nebo se s nimi obtížně manipuluje. Patří se například stoly, dveře, případně velké zbraně jako jsou halapartny a píky. Tvůj batoh plný věcí je také sám o sobě VELKÝ předmět a na zádech uneseš jeden takový.
 • STŘEDNÍ předměty se ti vejdou do batohu nebo s nimi zvládneš manipulovat či je alespoň přenášet jednou ruku. Patří sem většina dobrodružného vybavení – lano, lucerna, cepín, většina zbraní.
 • MALÉ předměty jsou buďto takové, které zabírají ještě méně místa, ale při hře záleží na jejich počtu. Tam, kde bys unesl jeden STŘEDNÍ předmět, se vejde až pět MALÝCH, Počítáme mezi ně například jídlo, lektvary nebo třeba některé opravdu malé záložní zbraně, jako například dýku či prak.
 • DROBNÉ předměty jsou ty, jejichž počet nechceš v pravidlech řešit – jsou to například mince, drahé kameny, šípy do luku a šipky do kuší. Předpokládá se, že jich prostě máš přiměřený počet ve vhodných pouzdrech (váčky u pasu, toulec, kapsy pláště a pod..).

Jak vidíš, hranice mezi DROBNÝMI a MALÝMI předměty spočívá spíše v tom, zda je chceš či nechceš ve hře řešit jejich počet, než v jejich skutečné velikosti. Teprve když DROBNÝCH předmětů neseš neobvykle mnoho (např. chceš odnést opravdu velký poklad nebo máš za úkol někomu dodat zásoby střeliva), tak je nejspíš poneseš v nějakých nádobách - a ty už ti zaberou místo podle toho, jestli jsou MALÉ, STŘEDNÍ nebo VELKÉ.

Víc o tom, kolik toho která postava unese, jak si vybavení uspořádat a co pro tebe bude znamenat, pokud si toho naložíš víc, se dozvíš u popisu jednotlivých ras, povolání a také v kapitole Vybavení.

Významnost protivníků

Při hře se budeš setkávat s BEZEJMENNÝMI a s VÝZNAMNÝMI bytostmi.

 • BEZEJMENNÉ bytosti chodí zpravidla po skupinách a v příběhu zpravidla nevystupují pod svými jmény. Patří sem například skupiny skřetů, zombií, smečky vlků a podobně.
 • VÝZNAMNÉ bytosti jsou zpravidla jedinečné a v příběhu tvoří překážky. Jde například o černokněžníka, baziliška či vlkodlaka).

SKUPINY

Při setkání s protivníkem občas bude záležet na tom, jak jak velká je skupina, které budeš čelit. U BEZEJMENNÝCH bytostí se řiď následující stupnicí:

 • HRSTKA – až tři bytostí
 • HOUF – více než tři, ale méně než deset
 • HROMADA – mezi deseti a necelými třiceti
 • HORDA – více než třicet bytostí

Setkáš-li se s VÝZNAMNOU bytostí, vydá za HRSTKU. Dva vydají za HOUF, tři za HROMADU, čtyři a více za HORDU. A pokud se VÝZNAMNÁ bytost přidá k BEZEJMENNÝM (např. kapitán vede do boje stráž, nebo velekněžku doprovází skupina kultistů), potom každá VÝZNAMNÁ bytost zvyšuje velikost skupiny, se kterou je spojena, o jeden stupeň.