Jaříkovo dobrodružsví

Z Svět Dračáku
Verze z 29. 6. 2019, 11:40, kterou vytvořil Markyparky (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „Aby sis udělal představu, jak to funguje ve '''Světě Dračáku''', čeká tě malá ukázka hry. Vžij se na malou chvíli do role zatím nezkušeného…“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Aby sis udělal představu, jak to funguje ve Světě Dračáku, čeká tě malá ukázka hry. Vžij se na malou chvíli do role zatím nezkušeného hraničáře Jaříka, kterého několik dobrodruhů potkalo na své cestě do nitra Šedého údolí a přemluvili ho, aby se k nim přidal. Tato ukázka nevyužívá pravidla v celém jejich rozsahu – ukázková vyhodnocení jsou výrazně zjednodušená. Měla by ti ale posloužit se zorientovat v tom, o čem hraní Světu Dračáku vlastně je.

Úvodní slovo

 Stalo se to asi týden po smrti tvého otce, kdy tě ve tvé horské chýši, kterou jsi po něm sdělil společně s jeho vybavením, navštívili dva cizinci – barbarský válečník Dyndar a elfí čarodéj Obrein. Pamatuješ si je z dětství, občas se ukázali ve vašem domku, zpravidla vytáhli otce na nějakou výpravu a ty jsi ho pak měsíc nebo dva neviděl. Zpátky se pak vracíval pomlácený, unavený, ale také šťastný a vždy přinesl domů nějaké cennosti, trofeje nebo alespoň zajímavé příběhy. Přesto tě trochu překvapilo a snad i zaskočilo, když ti řekli, že se chystají na další výpravu a protože tvůj otec s nimi už nemůže, hodila by se jim pomoc mladého dobrodruha, jako jsi ty. Jejich zkušenosti a tvé mladé tělo prý jsou zárukou úspěchu.
 Zprvu ses zdráhal, ale slovo dalo slovo a ty tak dnes časně zrána stojíš nad Šedým údolím, vyzbrojený tím, čím jsi doma našel a dychtící očekáváním prvního velkého dobrodružství. Vlastně ses ani neptal, proč tam jdete.
 Jmenuješ se Jařík a jsi hraničářem. Máš třpytivé šupinové brnění, dlouhý luk s toulcem obyčejných šíp, k tomu pár stříbrných. V batohu máš malý nůž, na zádech štít a meč po svém otci a pár zásob – lano, jídlo a několik pochodní. 

Představ si, že jsi se právě sešel s přáteli, kteří ti chtějí ukázat Svět dračáku. Právě oni už hru znají, budou hrát Dyndara a Obreina a v následujícím textu tě s jejich hrou nebudeme zatěžovat - vždy si jen přečteš výsledky jejich rozhodnutí. Pro tebe ale bude Jaříkovo dobrodružství, které je ti zde k dispozici formou interaktivního gamebooku, tutoriálem, který ti nastíní, jak se vlastně Svět dračáku hraje.

Kromě slovního popisu, který už znáš, bude tvá postava popsána také několika čísly. Prozatím si někam poznamenej, že tvá postava má hodnoty:

  • Síla (dále jen SIL) +2,
  • Obratnost (dále jen OBR) +1,
  • Odolnost (dále jen ODL) =0,
  • Inteligenci (dále jen INT) =0,
  • Charisma (dále jen CHA) -1.

Až budeš dál číst pravidla, zjistíš, že ve Světě dračáku je postava popsána více než pěti čísly, dozvíš se například, jak řešit ve hře zranění, únavu, kouzla, naučíš se používat zbraně a další vybavení. Pro úvodní představu je ale hra značně zjednodušená. Kromě papíru a tužky budeš potřebovat ještě dvě šestistěnné kostky, kterými se budou vyhodnocovat situace, ve kterých bude spolurozhodovat náhoda.

 Tvým přátelům to trvalo déle, ale nakonec jste se sešli a po chvilce hledání jste na západní straně kopce našli zarostlou rokli, která zdálky nebyla v krajině patrná. Teprve zblízka si pozorný pozorovatel mohl všimnout, že skrytý sestup do Šedého údolí, tajemného místa zasvěceného předkům, označovaly jen mechem zarostlé prastaré runy. Dyndar vrazil do štěrbiny mezi kamenem a skálou svůj meč a hravě balvan odvalil – ukázalo se, že se za ním skrývá úzké zarostlé schodiště, vedoucí prostředkem rokle dolů do údolí.
 První po schodech sestupuje Dyndar, za ním Obrein a ty půjdeš nakonec. Pokračujete dolů po schodišti, je dlouhé a klikaté, na konci však dorazíte na dno Šedého údolí. Údolí není moc široké, jen několik desítek sáhů a z obou stran uzavřené vysokou hradbou skal.  Slunce sem přes vysoké štíty skal nesvítí, v údolí se válí šeravá mlha, jako by byl pozdní podvečer a nikoliv časné ráno. Prostředkem údolí teče nehluboký potůček, lemovaný pěšinkou.

Sestoupíte k patě schodiště (1).